petek, 31. december 2010

24.12. Mae Hong Son

Ob 8.30 štartamo iz guesthouse-a in se najprej odpravimo do dolgovratk. Za obisk vasice je treba plačati vstopnino, v sami vasi pa ti potem poskušajo prodati še cel kup spominkov.


Vasica dolgovratk Karen


Če jih slikaš, je zaželjeno, da potem pri njih tudi kaj kupiš


Punce začnejo nositi "ovratnice" s petimi leti


Pranje posode v bližnjem potoku


Delo na polju, oz. na hribu

Iz vasi se odpravimo peš proti džungli. Pot začnemo po strugi potoka v katerem trenutno ni vode (sušno obdobje), nato pa se odpravimo po strmi »bližnjici« do vrha hriba s pogledom na dolino, kjer je Mae Hong Son in na vrhove, ki so že na drugi strani meje v Burmi. Spust v dolino je bil še bolj adrenalinski, saj smo se spuščali po še strmejšem terenu, kot vzpenjali. Cela pot je bila več ali manj neprehodna (še dobro, da je Chan vzela s sabo mačeto) in polna pajčevine. Zadnji del spusta je bil spet po potoku, v katerem je bila voda :). Dejansko v 5 urah prebijanja skozi džunglo nismo videli nobene živali razen orjaške kobilice, orjaškega metulja, na stotine pajkov in luknjo od tarantele :). Sledi od živali je sicer bilo veliko - zanimivo je, da je Chan te sledi zakrivala pred lovci. Tudi kač bi naj bilo ogromno, vendar žal nismo naleteli na nobeno – očitno smo preveč lomastili.


Malo gore


Malo dole


Malo poziranja

Vrhunec trekinga je bilo kosilo. Ustavili smo se pri vodičkinem bratu, v hišici ob robu gozda, kjer smo se »razkomotili« na prašnatih bambusovih tleh brez stolov in mize. Povrhu vsega se je bilo treba sezuti (pri Tajcih je sezuvanje pred vstopom v hišo sicer navada), čeprav je na bambusu bilo za slab centimeter zemlje in praha.


Hiša vodičkinega brata

Chan je iz nahrbtnika vzela vnaprej skuhano vegetarijansko kosilo - zapakiranim vrečicam kar ni bilo konca. Poleg riža je pripravila vsaj 8 vrst omak oz. prilog, vse po domačih receptih plemena Shan. Jedli smo seveda z rokami, ki smo si jih pred kosilom na hitro umili v vodi iz škafa in brez mila seveda. »I will now teach you how to eat sticky rice … « je rekla Chan (roko namočiš v eno izmed omak, maščobo razmažeš po prstih, odtrgaš kos zlepljenega riža in narediš kroglico, ki jo poješ skupaj s prilogo) in smo začeli jesti. Jedla je predvsem ona, saj omake niso bile ravno okusne, dodaten zadržek pa je seveda bila tudi higiena. Alenka je prisegala predvsem na kuhan riž in hrustljavo zapečeno sojo. Po kosilu nam je gostitelj postregel še s čajem iz bambusovih skodelic. Kljub vsem strahovom sva preživela brez kakršnekoli slabosti ali driske.


Težko pričakovano vege kosilo je bilo razočaranje


Kuhanje čaja za po kosilu


Čaj iz bambusovih skodelic

Treking smo nadaljevali med riževimi polji, obkroženimi z džunglo, se ustavili pri kakšni hiški, na koncu pa prečkali reko Pai z dolgorepim čolnom brez prižganega motorja :) (to je bil nateg, saj sva mislila, da se bomo peljali vsaj kakšen kilometer, na koncu pa smo prečkali reko pravokotno z veslom …).


Riževa polja


Soseda pazi na otroke, medtem ko so ostali na polju


Reka Pai


Naš dolgorepi čoln


Kopanje peska - najprej se s kanto potopijo v reko, naložijo pesek na čoln in raztovorijo ob obali

Na koncu sva s trekingom celo bila zadovoljna – preživela sva brez prebavnih motenj, pa še malo sva zašvicala pri hoji v hrib po dolgem času.

Zvečer si ogledava še božično predstavo pred templjem ob jezeru in si privoščiva božično večerjo – pico. Po vseh pripetljajih si nisva upala reskirati :).


Božična predstava ...


... in večerja

Ni komentarjev:

Objavite komentar